Obrzęd ślubu jest pełen symboliki i zwyczajów przekazywanych przez wieki, a jednym z nich jest biała suknia ślubna, ale ten ubiór nie zawsze był taki, jaki jest znany dzisiaj. Jaka jest geneza białej sukni ślubnej?
Pochodzenie sukni ślubnej
Pierwsze suknie ślubne bardzo różniły się od tych, które widzimy dziś w witrynach sklepowych, Chińczycy byli pionierami w używaniu specjalnego uroczystego stroju podczas ślubu.
Około trzy tysiące lat temu dynastia Zhou narzuciła, że w obrzędach małżeńskich zarówno panna młoda, jak i pan młody musieli nosić czarne szlafroki z czerwienią. Kontynuowano to za czasów dynastii Han, która wprowadziła stosowanie różnych kolorów: zielonego na wiosnę, czerwonego latem, żółtego jesienią i czarnego zimą.
Z kolei na Zachodzie historia wygląda nieco inaczej, gdyż strój ślubny jest raczej procesem społecznym. Już w renesansie, na ślubach najważniejszych osób w społeczeństwie, panny młode zakładały swoje najlepsze suknie, zwykle ze złotym brokatem, perłami i klejnotami, aby zademonstrować rodzinne bogactwo, które wchodziło w grę w tej handlowej wymianie.
Przez wieki tradycja ta trwała niezależnie od koloru. Z czasem jednak odkryto, że biel reprezentuje największy luksus i ostentację, ze względu na trudności techniczne związane z wybielaniem ówczesnych tkanin.
Jako pierwsza, białą suknię założyła księżniczka angielska Philippa, która założyła białą tunikę i jedwabną pelerynę na ślub z królem skandynawskim Erykiem w 1406 roku. Od tego momentu coraz więcej kobiet ze szlacheckich i zamożnych rodzin wybierało na swoje śluby biel. W przeciwieństwie do narzeczonych z klasy średniej, które wybierały proste suknie ślubne w ciemnych odcieniach, ponieważ mogły je nosić więcej niż raz. Nie wiesz jak ubrać się na wesele? Sprawdź nasze ulubione porady: https://www.femine.pl/jak-ubrac-sie-na-wesele
Popularność białej sukni ślubnej
Chociaż wiele osób wybierało ją już w przeszłości, dopiero w 1840 roku biel stała się standardowym kolorem ślubnym. Być może z powodu postępu w druku i powstania magazynów mody, które szeroko rozpowszechniały oficjalne zdjęcie ślubne, a także większego dostępu do tego koloru, jaki przyniosły nowe uprzemysłowione techniki produkcji tkanin w XIX wieku.
Teraz, choć biel kojarzy się z czystością, niewinnością i dziewictwem, czyli tym, czego szukano w tamtych latach w pannie młodej, prawda jest taka, że pochodzenie białej sukni nie jest związane z tymi cechami. Wiąże się raczej z ekonomiczną siłą, jaką jest możliwość nabycia białej sukni, która była noszona tylko raz.