Już za rok albo za dwa lata staniecie na ślubnym kobiercu, a wciąż jeszcze nie wiecie, gdzie będziecie celebrować później ten ważny dzień w gronie znajomych bądź najbliższej rodziny? Najwyższa więc pora pomyśleć nieco bardziej o organizacji wesela. Nie warto jej odkładać na ostatnią chwilę, bo jeśli będziecie zbyt długo zwlekać, ostatecznie może się okazać, że wszystkie lepsze i ciekawsze lokale weselne zostały już wynajęte przez innych, co zmusi was do zorganizowania przyjęcia w gorszym lokalu albo zmiany terminu wydarzenia.
Przygotowania czas zacząć
Najlepszy czas na rozpoczęcie przygotowań do wesela jest właśnie… teraz! Oczywiście po wyborze sali zostanie wam jeszcze kilkanaście, a często i kilkadziesiąt miesięcy na zajęcie się innymi sprawami, dlatego później będziecie mogli śmiało wrzucić na luz i zajmować się wszystkim na spokojnie. Salę (albo i cały lokal) trzeba jednak wybrać z wyprzedzeniem. Tak jak już to sobie powiedzieliśmy, jeżeli akurat z załatwieniem tej sprawy zaczniecie nadmiernie zwlekać, później będziecie tylko pluć sobie w brodę, gdy zostanie wam do wyboru zaledwie kilka kiepskich i mało atrakcyjnych obiektów, w których nikt absolutnie nie chciałby przygotowywać tak ważnej uroczystości, jaką jest uroczystość ślubna.
Wybór lokalizacji
Zazwyczaj śluby są organizowane w miejscach zamieszkania pary młodej, a przeważnie w miejscu zamieszkania panny młodej, czyli w tym kościele, do którego uczęszczała ona w swoim dzieciństwie. Spróbujcie więc tak to wszystko zorganizować, by goście mogli z łatwością i w miarę szybko dostać się z kościoła na salę weselną. Transport zajmujący godzinę czy dłużej dla nikogo nie będzie komfortowy, zwłaszcza jeśli organizujecie wesele latem czy wiosną i już teraz wiecie, że w dniu wydarzenia może być naprawdę upalnie i gorąco. Innym rozwiązaniem będzie wynajem sali wraz z dodatkową kapliczką. Nie jest wcale powiedziane, że ślub trzeba brać w rodzinnym kościele panny młodej. Niektóre lokale weselne posiadają nawet swoje prywatne kapliczki. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musicie już kombinować z dojazdami i zastanawiać się nad tym, w jaki sposób wszyscy goście przedostaną się z kościoła do lokalu weselnego.
Sprawdzenie noclegów
W Polsce te duże wesela przeważnie łączone są z poprawinami. A nawet jeśli nie macie zamiaru organizować drugiej zabawy następnego dnia, powinniście jednak zapewnić gościom miejsca noclegowe, a przynajmniej niektórym z nich – tym, którzy nie są w stanie wrócić do domu, bo np. dojeżdżają zza granicy albo odległych miejscowości. Najczęściej jednak z ustaleniem tego noclegu nie ma zbyt dużych problemów. Większość hoteli, pensjonatów i wszelkich innych obiektów organizujących wesela dysponuje sporą ilością pomieszczeń, w których goście mogą się zatrzymać. Sprawdźcie sobie tylko ceny takich noclegów. Upewnijcie się, że otrzymacie zniżkę w przypadku rezerwacji większej ilości pokoi (przeważnie przysługuje ona właśnie parom młodym organizującym wesela).
Ocena wielkości lokalu
Trzecią ważną sprawą, która też wymaga dokładnego sprawdzenia, jest ogólna wielkość lokalu. Ona ma przecież olbrzymie znaczenie. Może albo umilić i ułatwić zabawę, albo wręcz ją uniemożliwić czy wyraźnie obniżyć jej wartość. Lokal na wesele niekoniecznie musi być jednak bardzo duży. Jeżeli zapraszacie zaledwie czterdzieści czy trzydzieści osób, głupotą byłby wynajem gigantycznej sali, w której goście wręcz by się zgubili i nie mogliby bawić się wspólnie w intymnej atmosferze. Wielkość dostosowuje się zatem zawsze do ilości zaproszonych osób. Najpierw ustalacie więc listę gości, a potem wybieranie lokal weselny. Nigdy odwrotnie.
Pozostałe aspekty
Oczywiście jest jeszcze wiele innych kwestii, które wypadałoby jednak sprawdzić przy wybieraniu lokalu weselnego. Musicie też na pewno popatrzeć, jak on w ogóle wygląda, z czego się składa i co takiego wam oferuje. Lokal weselny ma się podobać wam, ale również i gościom.
Ja wybierając lokal weselny brałam głównie pod uwagę baze noclegową, żeby nie było problemu z zakwaterowaniem gości.